Neuburské - 1. moravsko-česká vinařská

Neuburské

Synonymum: Neuburger
Původ: NEUBURSKÉ pochází z Rakouska, kde se vyskytuje již téměř 150 let. Údajně bylo vyplaveno Dunajem ve Wachau. Dříve se uvádělo, že je nahodilým křížencem Rulandské bílé x Sylvánské zelené. Poslední poznatky však nasvědčují tomu, že se jedná o odrůdu vzniklou nahodilým křížením Veltlínské červené x Sylvánské zelené.
Ve svém původním domově, v Rakousku, se jmenuje NEUBURGER. Je zajímavé, že v českém přepisu názvu hláska „g“ mizí a název Neuburské (bez „g“) je gramaticky správný. U nás se vžila výslovnost „naiburk, naiburské“ namísto „noiburk, noiburské“.
Na Moravě se začala tato odrůda pěstovat po roce 1915. Hrozny jsou malé, velmi kompaktní s velmi příjemnou ovocnou chutí. Kulaté žlutozelené bobule bývají pokryté tmavým tečkováním. Hrozny jsou díky své příjemné chuti vhodné i k přímé konzumaci. Hrozny se sklízejí od druhé poloviny září (středně pozdní zrání).
Rok zápisu ve SOK:1941
Barva: žlutá až zlatově žlutá
Víno: Víno má barvu světle zeleno-žlutou, vůně jemná muškátová až kopřivově broskvová v mladém víně jsou vůně ořechů, ve zrajícím přicházejí do vůní červeného ovoce, chuť NEUBURSKÉHO je středně plná až plná, harmonická a hebká, s nižším obsahem kyselin a svěží dochutí, nenapodobitelně pikantní, mírně nahořklá skořicová chuť. Je vyhledáváno znalci a milovníky vín.
Stolování: Nižší obsah kyselinky umožňuje i společenské popíjení bez konzumace potravin. Přitom dochuť vína je dlouhá a příjemná. Ještě větší požitek je ale při pití NEUBURSKÉHO společně s dobrým jídlem. Při nejrůznějších gurmánských příležitostech se ukáže univerzálnost této odrůdy. Hodí se k širokému spektru jídel, a nemusí to být zrovna francouzské nebo italské speciality, ale i běžná česká kuchyně.
Víno z této odrůdy lze konzumovat k přírodním úpravám tmavého masa k smažené i pečené drůbeži, k drůbežím paštikám, k bílým sýrům, k nejrůznějším neutrálním pokrmům nebo hutným gulášovým omáčkám.
V našem případě se jedná o velmi suché víno, s nízkým obsahem zbytkového cukru (1,3 g/l).

Novinky

AKCE V ROCE 2019

Víno Sýkora s.r.o., Čejkovice
Turistické informační centrum v Čejkovicích, které se nachází v objektu vinařství Sýkora, na adrese Příhon 1, Čejkovice vás v roce 2019 zve na tyto akce:

9.3. Košt vína
13.4. VII.Čej­kovická vinná stezka
24.-26.5. XXIII.Vinné trhy Čejkovice
22.6. Den otevřených dveří VÍNO SÝKORA
27.6.- 8.9. Letní otevřené sklepy
23.- 25.8. XV.Den otevřených sklepů
11.11. Svatomar­tinská vína

Využijte příležitost a navštivte Čejkovice v den nějaké akce. Ročník 2018 byl mimořádně kvalitní. Dlouhé suché a slunečné léto dodalo bohaté úrodě hroznů dostatek cukru, umístění vinic na Jižní Moravě zajistilo přiměřenou kyselinku, půda dostatečnou mineralitu a celkový extrakt. Vznikla tak výborná svěží a lahodná vína, která lze bez zaváhání konzumovat jako vína mladá.

Komu se nechce riskovat cestu po D1, nalezne stejně širokou nabídku vín jako u Víno Sýkora s.r.o. i v Praze u 1. moravsko-české vinařské společnosti s r.o., na adresách uvedených na těchto stránkách. Lze tak bez námahy ochutnat vzorky dobrot, které přinesl mimořádně kvalitní ročník 2018.

© 2009 - 2019 1. moravsko-česká vinařská s.r.o. & Webarium s.r.o.